Dokumenty
- Statut Szkoły Podstawowej
- Plan Pracy Szkoły 2024/2025
- Regulamin przyznawania stypendiów za wyniki w nauce i sporcie
- Regulamin Szkoły Podstawowej
- Standardy ochrony małoletnich
- Dokumenty przedszkole
- RODO
- Monitoring szkoły
- Zarządzenia dyrektora szkoły
- Deklaracja dostępności
- Statut Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu
- Program wychowawczo-profilaktyczny
Program wychowawczo-profilaktyczny
PROGRAM
WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY
SZKOŁY PODSTAWOWEJ
ZESPOŁU SZKÓŁ
IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA
W OSTROWCU
WPROWADZENIE
,,RZECZĄ LUDZKĄ JEST DOCHODZIĆ PRAWDY”
/ Mikołaj Kopernik/
Mówiąc o wychowaniu mamy na myśli proces wspomagania ucznia w rozwoju, ukierunkowany na osiągnięcie pełni dojrzałości fizycznej, psychicznej, społecznej i duchowej. Nasz szkoła uznaje prymat rodziców, to rodzicie są pierwszymi wychowawcami swoich dzieci. Nauczyciele wspomagają ich we wszechstronnym i harmonijnym rozwoju każdego dziecka,
Mówiąc o profilaktyce mamy na myśli proces wspomagania ucznia w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, a także ograniczenie i likwidowanie czynników blokujących i zaburzających zdrowe życie. Profilaktyka ma wspomagać proces wychowania, a wychowanie tworzyć integralną całość z wiedzą i kreowaniem umiejętności, poprzez które formuje się osobowość młodego człowieka. Nie wolno ich rozdzielać, gdyż wychowanie musi posiłkować się wiedzą, w której zapisane jest doświadczenie.
Jakie są ogólne założenia programu wychowawczo – profilaktycznego?
Wizja Szkoły „dążymy do mistrzostwa, a naszą ambicją jest uczenie się i rozwój wszystkich podmiotów szkoły, w atmosferze współpracy, otwartości, szacunku, zaufania i odpowiedzialności za wyniki swojej pracy, szkoła przyjazna uczniom i rodzicom przygotowująca do życia w nowoczesnym społeczeństwie.
Misja Szkoły: Jesteśmy szkołą XXI wieku, dążymy do tego, aby reprezentować wysoki
poziom kształcenia. Pragniemy zapewnić każdemu uczniowi indywidualny, wszechstronny rozwój oraz przygotowanie do życia w nowoczesnym świecie. Wspieramy uczniów w procesie nabywania wiedzy, umiejętności, postaw i nawyków, które zapewnią im przygotowanie do kontynuacji nauki na dalszym etapie kształcenia i życia zgodnie z uniwersalnymi wartościami etycznymi. Staramy się, aby uczniowie odczuwali satysfakcję z własnych dokonań, mieli
poczucie własnej wartości oraz zostali przygotowani do pełnienia ważnych ról
społecznych i zawodowych.
Program wychowawczo-profilaktyczny szkoły jest spójny z obowiązującymi aktami prawnymi. Opiera się na uniwersalnych, humanistycznych wartościach. Odwołuje się do praw dziecka, ucznia i rodziny. Opisuje treści i działania skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców związane z realizacją misji i wizji wychowawczej szkoły oraz zadań w zakresie wychowania, profilaktyki i opieki. Dostosowany jest do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb naszego środowiska lokalnego. Obejmuje wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym i profilaktycznym. Założenia programu wynikają z przeprowadzonych diagnoz dotyczących problematyki bezpieczeństwa. W programie uwzględniono dotychczasowe doświadczenia szkoły, oczekiwania rodziców, uczniów i nauczycieli, propozycje dotyczące głównych problemów wychowawczych i profilaktycznych w szkole i środowisku, przewidywane zmiany w szkole, środowisku i kraju, mogące mieć wpływ na proces wychowania. Dążymy do tego, aby każdy uczeń w naszej szkole czuł się bezpiecznie, a stworzone mu warunki pozwalały na ugruntowanie w sobie przekonania o swojej indywidualności i niepowtarzalnej wartości jaką jest jednostka ludzka ze swymi pozytywnymi cechami. Dążymy do tego, aby nasi uczniowie byli kulturalni, odpowiedzialni, refleksyjni, komunikatywni, kreatywni i empatyczni, akceptowali siebie i byli otwarci na potrzeby drugiego człowieka. Chcemy, by uczeń poznał lepiej siebie, swoje potrzeby, emocje, aspiracje i możliwości, by nauczył się troszczyć i dbać o swoje i kolegów bezpieczeństwo i zdrowie, ocenił swoje możliwości, osiągnięcia, uczył się w świadomy sposób ponosząc odpowiedzialność za własny rozwój. Zakładamy, że w wyniku systematycznego i spójnego oddziaływania wychowawczo-profilaktycznego przygotujemy uczniów do zgodnego współżycia z ludźmi. Ważne jest, aby uczniowie przestrzegali zasad zdrowego stylu życia, nie ulegali nałogom, kształtowali postawy obywatelskie, postawy poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, a także postawy poszanowania dla innych kultur i tradycji, pogłębiali świadomość ekologiczną, poznawali dziedzictwo kulturowe naszego narodu, Europy i świata i rozwijali swoje zainteresowania i pasje.
Program Wychowawczy szkoły został opracowany przez zespół nauczycieli oraz skonsultowany z Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim, po wcześniejszym rozpoznaniu potrzeb uczniów i oczekiwań rodziców. Treści programu są zgodne ze Statutem Szkoły.
z określoną przez społeczność szkolną Misją i Wizją szkoły.
Jakie są oczekiwania ?
Tworzenie życzliwej i bezpiecznej atmosfery opartej na kulturze osobistej nauczycieli, dzieci i rodziców, wzajemnym szacunku i akceptacji, pomocy i współpracy.
Pomoc w kształtowaniu osobowości poprzez rozbudzanie ciekawości świata, kształcenie umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów, odkrywanie w każdym dobra i cech indywidualnych, uczenie odpowiedzialności za słowa i czyny.
Wspieranie w przygotowaniu dziecka do uczestnictwa w przyszłym życiu społecznym, rodzinnym, zawodowym i kulturalnym.
Jakie przewidujemy kryteria sukcesu?
Każde dziecko osiąga sukces na miarę swoich możliwości.
Nasi uczniowie są przygotowywani do uczenia się przez całe życie.
Przygotowujemy uczniów do adaptacji w szybko zmieniającej się rzeczywistości, do mobilności i postępu informatyczno-technicznego.
Uczniowie mogą rozwijać swoje zdolności i zainteresowania w wielu dziedzinach.
Na zajęciach uczniowie uczą się od siebie nawzajem: pracują w grupach i w parach.
W bezpieczny sposób wykorzystujemy w pracy na zajęciach nowoczesne technologie informatyczne służące porozumiewaniu się oraz wyszukiwaniu informacji oraz poszerzaniu wiedzy. Wykwalifikowana kadra dba o wysoki poziom kształcenia i wychowania.
W szkole panuje życzliwa atmosfera oparta na wzajemnym szacunku i akceptacji.
Rodzice aktywnie uczestniczą w działaniach szkoły w procesie wychowawczym i edukacyjnym. Wspieramy rozwój uzdolnień i zainteresowań dzieci. Wspomagamy uczniów napotykających na trudności edukacyjne i wychowawcze. Stymulujemy potrzeby edukacyjne uczniów nieśmiałych.
Jakie są cele programu wychowawczo – profilaktycznego?
1. Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, przynależności do społeczności szkolnej i lokalnej, świadomości swoich praw i obowiązków. Zaznajamianie z zagrożeniami bezpieczeństwa i zdrowia oraz uczenie prawidłowej reakcji na te zagrożenia.
2.Kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania, efektywnej współpracy, komunikowania się z rówieśnikami i dorosłymi. Wdrażanie do życia w społeczności szkolnej i w grupie rówieśniczej. Kształtowanie postaw, respektowanie norm społecznych i wychowanie do wartości.
3. Wspieranie rozwoju intelektualnego, przygotowanie do odbioru dóbr kultury i sztuki, upowszechnianie czytelnictwa, szanowanie dorobku narodowego przy jednoczesnym otwarciu się na wartości europejskie. Zapobieganie zachowaniom agresywnym.
4. Kształtowanie właściwych nawyków higienicznych i zdrowotnych, umiejętności dokonywania wyboru zachowań chroniących zdrowie własne i innych ludzi, propagowanie ekologicznego stylu życia.
5. Wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju każdego ucznia, z uwzględnieniem jego indywidualnej sytuacji. Zapewnienie mu bezpieczeństwa fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Wspieranie ucznia w procesie nabywania wiedzy, sprawności, postaw i nawyków, które zapewniają mu przygotowanie do racjonalnego i godnego życia oraz kontynuacji nauki na dalszym etapie.
6. Włączanie rodziców do aktywnego udziału w życiu szkoły.
7. Wspieranie rodziców w zdobywaniu wiedzy i kompetencji z dziedziny wychowania.
8. Integracja środowisk wychowawczych i opiekuńczych działających na rzecz dziecka.
9. Udział wszystkich uczniów w Narodowym Czytaniu i innych przedsięwzięciach czytelniczych.
10. Kształtowanie kompetencji kluczowych, w tym kompetencji XXI w.
11. Aktywny udział wszystkich uczniów w programach zdrowotnych, zwiększenie nacisku na podniesienie frekwencji podczas zajęć poprzez uświadomienie rodzicom i uczniom o możliwości wyboru rodzaju i formy zajęć.
Jakie wartości są akceptowane przez uczniów, rodziców i nauczycieli, którymi się kierujemy?
Otwartość na drugiego człowieka, prawda i uczciwość. sprawiedliwość. bezpieczeństwo, kreatywność, odpowiedzialność, miłość, lojalność, nauka, zrozumienie, tolerancja, wspólnota, sprawiedliwość, mądrość, przyjaźń, wiedza, tradycja, wolność, pasja, niezależność, rodzina, rozwój, porządek, patriotyzm, poszanowanie godności innych ludzi, współpraca.
Postawy obywatelskie, poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, poszanowania dla innych kultur i tradycji oraz zapobieganie wszelkim przejawom dyskryminacji.
Jakie postawy prezentuje absolwent naszej szkoły?
Uczeń kończący naszą szkołę:
1.Sumiennie pracuje nad własnym rozwojem, pogłębiając pasje oraz zainteresowania, budując swój niepowtarzalny system wartości.
2.Ma poczucie własnej wartości, umie odważnie wygłaszać swoje opinie zachowując szacunek do opinii innych.
3. Jest aktywny i twórczy, umie działać w grupie, klasie, społeczeństwie.
4. Odpowiedzialnie podejmuje decyzje, dokonując wyborów umie opierać się na uniwersalnych wartościach. Zna je i stosuje, i jest przekonany, że „ jest kimś”.
5. Świadomie szanuje rodzinę, ponieważ jest ona niezbędna dla prawidłowego rozwoju i szczęścia zarówno jednostki jak i całego społeczeństwa.
6. Potrafi rzetelnie i uczciwie pracować, szanuje również pracę innych.
7. Sprawnie posługuje się językiem polskim i językami obcymi.
8. Potrafi zaprezentować i obronić własne zdanie szanując odmienne poglądy innych ludzi.
9. Odpowiedzialnie funkcjonuje w społeczeństwie demokratycznym, prawidłowo rozumie ideały demokracji, wolności i tolerancji.
10. Jest wrażliwy, koleżeński. kulturalny, refleksyjny, komunikatywny, kreatywny, empatyczny. Umie nawiązywać i podtrzymywać kontakty i czerpie z nich pozytywną satysfakcję.
11. Podejmuje wybory sprzyjające zachowaniu szeroko pojętego zdrowia fizycznego i psychicznego. Dba o własne zdrowie, aktywność fizyczną, zdrowe żywienie, troszczy się o innych i o środowisko naturalne.
12. Ma poczucie własnej wartości – umie określić mocne strony i strony wymagające doskonalenia, potrafi dokonywać w sobie pozytywnych zmian,
13. Dobrze zna kulturę swojej miejscowości, gminy, regionu, historię kraju.
14. Jest wrażliwy na innych ludzi, inne kultury i tradycje. Uczestniczy aktywnie w życiu kulturalnym szkoły, środowiska lokalnego oraz kraju.
15. Potrafi samodzielnie i krytycznie myśleć, korzystać bezpiecznie z różnych źródeł informacji. Kreatywnie rozwiązuje problemy z różnych dziedzin ze świadomym wykorzystaniem metod i narzędzi wywodzących się z informatyki, w tym programowanie.
16. Ma odwagę oprzeć się modzie, presji rówieśników, negatywnym wzorcom.
14.Jest i uważny, wrażliwy na otaczającą nas przyrodę, środowisko naturalne umie o nią dbać.
15. Akceptuje siebie i jest otwarty na potrzeby drugiego człowieka.
16. Jest wyposażony w kompetencje kluczowe, wiedzę i umiejętności dostosowane do swoich możliwości, gotowy na wyzwania, podjęcia decyzji edukacyjno – zawodowych, nauki w kolejnym etapie kształcenia. Komunikuje się, współpracuje, krytycznie myśli, jest kreatywny, odpowiada na potrzeby.
Kto jest odpowiedzialny za realizację program?
Istotą działań wychowawczych jest wspólny front wszystkich, którzy mają kontakt z wychowankami, aby własnym przykładem i każdym możliwym działaniem przybliżyć pożądane wzorce osobowe i zachęcić do pracy nad sobą w osiąganiu ideału, prawości, odpowiedzialności, krytyczności, otwartości, tolerancji, kultury i przedsiębiorczości.
Wychowanie jest wymiarem pracy edukacyjnej dlatego każdy nauczyciel naszej szkoły realizuje program, jest wychowawcą w każdej chwili swojej pracy edukacyjnej. Nauczyciele współpracują ze sobą i podejmują zintegrowane działania wychowawczo – profilaktyczne wspomagające indywidualny rozwój każdego ucznia.
Działania wychowawczo – profilaktyczne obejmują trzy sfery działalności nauczycieli: są to działania wynikające z podejmowania wychowania jako wymiaru pracy edukacyjnej każdego nauczyciela, działania nauczycieli pełniących obowiązki wychowawców klasowych oraz działania wychowawczo - profilaktyczne zaprojektowane w różnego rodzaju tematycznych programach, projektach o charakterze wychowawczo – profilaktycznym. Szczególną rolę w rozwoju uczniów pełnią wychowawcy klas, którzy realizują zadania wychowawczo – profilaktyczne w czasie zajęć z wychowawcą, oraz podczas realizacji przedsięwzięć wychowawczo – profilaktycznych z klasą w szkole i poza nią we współpracy z nauczycielami wszystkich przedmiotów, pedagogiem, pielęgniarką szkolną i pozostałymi pracownikami szkoły, w zależności od stanu zasobów, potrzeb klasy oraz przy pełnej współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym.
Kto jest uczestnikiem programu i jakie ma prawa i obowiązki?
Współodpowiedzialni za wszechstronny rozwój osobowości ucznia są wszyscy uczestnicy programu:
Rodzice:
mają prawo do wychowania zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi i moralnymi, jeśli nie są one w sprzeczności z prawami dziecka;
znają i akceptują program wychowawczo – profilaktyczny,
wspierają dziecko we wszystkich jego poczynaniach i zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa; wspierają wychowawców i nauczycieli w podejmowanych przez nich działaniach, służą wiedzą, doświadczeniem i pomocą;
wpływają na życie szkoły, aktywnie uczestniczą w wydarzeniach szkoły; dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez dzieci;
podnoszą wiedzę i umiejętności procesu wychowania i profilaktyki zdrowia, kształtują u dzieci samoakceptację, wiarę we własne możliwości, poczucie własnej wartości, bazowanie na mocnych stronach dziecka w ich indywidualnym rozwoju.
W celu realizacji zadań wychowawczo – profilaktycznych konieczna jest współpraca
i spójność postępowania: Szkoła dopełnia działania domu. Wspólnym celem jest dobro dziecka. Szkoła pomaga rodzicom w kłopotach wychowawczych Rodzice powinni wspomagać szkołę. Opinie rodziców o szkole i ich oczekiwania to ważne informacje o planowaniu pracy i poprawia jej jakość. Rodzice, jako członkowie szkolnej społeczności biorą aktywny udział w wychowawczych zadaniach szkoły poprzez następujące działania: obecność i uczestniczenie w zebraniach i dniach otwartych, utrzymanie systematycznego kontaktu z wychowawcą oraz nauczycielami uczącymi, w celu uzyskania informacji na temat zachowania, postępów w nauce, lub trudności w szkole swojego dziecka, przekazywanie informacji o swoim dziecku,
udział w szkolnych spotkaniach psychoedukacyjnych poświęconych zagadnieniom wychowawczym, pomoc przy organizowaniu imprez środowiskowych i szkolnych zawartych w kalendarium imprez, udział w miarę potrzeb w wycieczkach i wyjściach szkolnych, wyjazdach integracyjnych, ponoszenie odpowiedzialności materialnej za umyślne zniszczenia, kradzieże dokonane w szkole przez własne dzieci, informowanie wychowawców o stanie zdrowia dziecka i przyczynach jego nieobecności, udział, na życzenie, w lekcjach otwartych,
pomoc rodziców – ekspertów, prowadzenie na prośbę nauczyciela zajęć dla dzieci, opiniowanie budżetu szkoły, współtworzenie i uchwalanie Programu Wychowawczego Profilaktycznego .
Szkoła wspiera rodziców w rozwijaniu umiejętności wychowawczych poprzez:organizowanie konsultacji dla rodziców, organizowanie szkoleń o charakterze warsztatowym, zapraszanie na spotkania z rodzicami ekspertów w dziedzinie wychowania,
Jakie obowiązują zasady współpracy z rodzicami?
Współpraca szkoły z rodzicami rozpoczyna się z chwilą rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole. Obie strony obowiązują następujące zasady współpracy:
1. uznanie, że wszelkie działania szkoły i rodziców skierowane są na dobro dziecka,
2. otwartość i zaufanie rodziców w przekazywaniu informacji o dziecku,
3. rzetelność, konkretność i regularność informacji dostarczanych rodzicom przez nauczycieli, dotyczących wyników w nauce i zachowaniu udzielonych podczas wywiadówek, rozmów indywidualnych na życzenie rodzica lub nauczyciela, na karcie ocen, w dzienniku elektronicznym.
4.partnerstwo we współdziałaniu: szukanie przyczyn i dróg wyjścia z problemów dydaktycznych i wychowawczych mające na celu dobro dziecka poprzez: właściwe rozpoznanie sytuacji rodzinnej dziecka (wywiad środowiskowy), rozmowy z rodzicami i opiekunami, udzielanie informacji o instytucjach wspomagających szkołę i rodziców działalności profilaktycznej, konsultacyjnej i leczniczej (poradnie psychologiczne, specjalistyczne placówki zdrowotne, poradnie uzależnień),
5. poufność i dyskrecja w przekazywaniu informacji dotyczących dziecka i jego rodziny:
tajność zebrań Rady Pedagogicznej, tajność korespondencji, właściwy klimat i miejsce rozmów z rodzicami,. wzajemny szacunek i tolerancja: docenianie starań i pracy szkoły oraz rodziców, uznanie prawa do popełniania błędów (szkoły i rodziców), słuchanie i reagowanie na słuszne opinie i postulaty rodziców oraz nauczycieli, kultura słowa i bycia we wzajemnych kontaktach, wywiązywanie się z umów i zobowiązań.
Wychowawcy klas:
dbają o poczucie bezpieczeństwa i akceptacji ucznia w klasie, w szkole, kształtują nawyki przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz odpowiedniego zachowania się w różnych sytuacjach, wspierają rozwój uczniów i usamodzielnianie się;
opracowują we współpracy z rodzicami plan pracy wychowawcy na podstawie programu wychowawczo – profilaktycznego szkoły,
koordynują pracę wychowawczo - profilaktyczną w zespole klasowym; integrują i kierują zespołem klasowym;
organizują sytuacje wychowawcze stwarzając możliwości rozwijania kompetencji4K, w tym kompetencji XXI w , kształtowania kultury osobistej uczniów, wdrażają do współdziałania, poszerzania zainteresowań (imprezy klasowe, wycieczki, wspólne wyjścia do kina, teatru.
inspirują do pracy zespołowej w klasie, przydzielają zespołom zadania na rzecz klasy, szkoły, środowiska lokalnego.
udzielają uczniom wsparcia psychicznego w sytuacjach kryzysowych: osobistych, rodzinnych i szkolnych, obserwują zachowania uczniów, uczą samooceny zachowania, zauważają zmiany pozytywne w zachowaniu.
współpracują z rodzicami uczniów i wspierają ich w wychowaniu dzieci. w szczególnych sytuacjach pełnią rolę mediatora pomiędzy uczniem a rodzicami, uczniem a nauczycielem.
współpracują ze specjalistami ze szkoły i spoza niej, kierują uczniów na badania psychologiczne, wnioskują o objęcie pomocą psychologiczno - pedagogiczną uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych;
organizują uroczystości i spotkania z udziałem gości, ciekawych ludzi,
informują rodziców o proponowanych formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
wykorzystują potencjał grupy do wspierania jej członków, oceniają zachowania uczniów;
wdrażają do samooceny postępów w zachowaniu, nadzorują realizację obowiązku szkolnego;
promują osiągnięcia klasy i indywidualne uczniów;
inspirują pracę zespołową w klasie, przydzielają zespołom zadania na rzecz klasy, szkoły i środowiska oraz wspólnie oceniają stopień ich realizacji; współdziałają z nauczycielami uczącymi w klasie; współpracują z rodzicami; organizują zebrania klasowe, warsztaty problemowe z dziedziny pedagogiki wychowania i profilaktyki, włączają rodziców w sprawy programowe i organizacyjne klasy; współpracują z dyrektorem szkoły, pedagogiem, psychologiem i pielęgniarką; realizują cele, założenia programu w poczuciu odpowiedzialności za jakość i efekty.
Nauczyciele:
oddziałują wychowawczo na uczniów niezależnie od przypisanych im funkcji dydaktycznych;
odpowiadają za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w szkole, podczas wyjść i wyjazdów szkolnych;
udzielają w bieżącej pracy pomocy uczniom w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych w oparciu o obserwację, rozpoznane potrzeby uczniów, informują o potrzebach związanych z problemami w nauce oraz o przejawianych zdolnościach;
wspierają swoją postawą i działaniami pedagogicznymi rozwój psychofizyczny uczniów, ich zdolności i zainteresowania;
inspirują uczniów do twórczych poszukiwań, aktywności i samodzielności; kształcą i wychowują dzieci w duchu patriotyzmu;
reagują na przejawy nietolerancji, dyskryminacji i innych negatywnych zachowań; dążą w swojej pracy do integracji zespołu klasowego, angażując w życie klasy wszystkich uczniów;
dostosowują wymagania edukacyjne do specyficznych potrzeb uczniawspółtworzą atmosferę życzliwości i zrozumienia, budzą szacunek swoją wiedzą, kompetencją i postawą;
proponują uczniom pozytywne formy wypoczynku dostępne w szkole i poza nią;
realizują w toku pracy wychowawczej treści i cele programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły w poczuciu odpowiedzialności za jakość i efekty.
Uczniowie, Samorząd Uczniowski:
przestrzegają Statutu Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu, zasad Szkolnego Regulaminu; współorganizują wydarzenia, akcje szkolne; wolontariat.
wysuwają propozycje do kalendarza wydarzeń opiniują dni dodatkowo wolne od zajęć edukacyjnych, znają i przestrzegają normy zachowania obowiązujących członków społeczności szkolnej; akceptują innych uczniów i szanują ich prawa, współtworzą społeczność szkolną i wykorzystują swe prawo do samorządności; kierują swym rozwojem i stają się coraz bardziej samodzielni; prowadzą zdrowy, aktywny tryb życia i dbają o swoje środowisko;
mają szacunek do kultury, języka i tradycji narodowej;
Pedagog szkolny/specjalny : prowadzi badania i działania diagnostyczne uczniów, w tym diagnozuje indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów w celu określenia przyczyn niepowodzeń edukacyjnych oraz wspierania mocnych stron uczniów;
diagnozuje sytuacje wychowawcze w szkole w celu rozwiązywania problemów wychowawczych oraz wspierania rozwoju uczniów;
udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb;
podejmuje działania z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci;
zapobiega zaburzeniom zachowania oraz inicjuje różne formy pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów;
pomaga rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów;
wspiera nauczycieli w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Jakie zadania wychowawczo-profilaktyczne spoczywają na szkole?
W zakresie kształtowania postaw społecznych i promowania bezpiecznych zachowań:
Lp.
Zadania szkoły
Cele szczegółowe
Formy i sposoby
I
Przygotowanie uczniów do świadomego, aktywnego, uczestnictwa w życiu społecznym, planowania własnego rozwoju, podejmowania decyzji edukacyjno- zawodowych
1.Rozwijanie samorządności uczniów.
2.Uczenie zasad demokracji.
3. Poznanie i respektowanie praw i obowiązków ucznia.
4. Rozwijanie zainteresowań uczniów, rozbudzanie pasji.
5. Udział uczniów w konkursach, zawodach sportowych i innych formach prezentacji własnych umiejętności, wiedzy.
6. Kształtowanie umiejętności refleksyjnego, celowego korzystania z elektronicznych nośników informacji - Internet, gry komputerowe, telewizja, radio.
7. Uczestnictwo w organizacji i prowadzeniu uroczystości szkolnych.
8. Udział uczniów w akcjach organizowanych przez szkołę.
9. Kształtowanie umiejętności bycia członkiem zespołu klasowego, szkolnego.
10. Organizowanie czasu wolnego.
11. Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów.
12. Wyzwalanie aktywności pozalekcyjnej uczniów – pełne uczestnictwo w realizacji unijnego projektu: „W gminie Malechowo uczniowie uczą się inaczej”
13. Organizowanie praktycznych warsztatów w pracowni kulinarnej
warsztatów praktycznych z mistrzem kucharzem, cukiernikiem, dietetykiem.
Udział w pracach Samorządu Szkolnego i klasowego.
Udział uczniów w procesie planowania pracy klasy, szkoły.
Reprezentowanie szkoły w czasie uroczystości szkolnych i lokalnych.
Statut Szkoły,
Percepcja sztuk teatralnych, koncertów.
Realizacja projektów przedmiotowych, szkolnych.
Udział w konkursach, zawodach sportowych.
Prezentacja wyników konkursów na apelu, na gazetkach szkolnych, na stronie internetowej.
Praca na lekcji, pozalekcyjna – korzystanie z dóbr Internetu jako źródła wiedzy, prowadzenie bloga literackiego. Bezpieczeństwo w sieci – warsztaty profilaktyki.
Imprezy integracyjne, uroczystości, wyjazdy itp.
Wg. kalendarza wydarzeń
Wspólne dział
Planowani i organizacja.
Prezentowanie najciekawszych pozycji czytelniczych dla dzieci.
Konkurs ptaki ptaszki polne,
Czytelnik roku, Pasowanie na czytelnika i innych;
Przerwy na czytanie dzieciom w przedszkolu, konkursy czytelnicze, akcje „ Narodowe czytanie” i inne
Podkreślenie znaczenia twórczych postaw oraz działalności na rzecz środowiska, szkoły. Aktywność w pracach SU, ZHP, drużyny zuchowej, UKS, zajęć cyrkowych artystycznych, projektowych koła wokalnego, plastycznego, w pracach wolontariatu
Wykorzystanie pracowni kulinarnej w zajęciach pozalekcyjnych,
II
Dążenie do uzyskania wysokiego poziomu kultury osobistej, wyposażenia w kompetencje XXI w. , kompetencji krytycznego myślenia, komunikacji, kooperacji, kreatywności, uczenia się przez całe życie.
1.Budowanie systemu wartości- przygotowanie do rozpoznawania podstawowych wartości, nabywania i określania kompetencji kluczowych w każdej działalności ucznia.
2. Wpajanie szacunku i tolerancji do odmiennych poglądów, ludzi, religii,
3. Wdrażanie do uważnego słuchania, rozmawiania, zawierania kompromisów.
4. Egzekwowanie właściwego zachowania uczniów wobec osób dorosłych, rówieśników.
5. Wzmacnianie pozytywnych postaw (postawy prospołeczne i pozytywna komunikacja)
6. Zwracanie uwagi na kulturę osobistą, w tym kulturę języka.
7. Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za własne słowa i czyny.
8. Praca na rzecz innej osoby, klasy, szkoły, osobisty rozwój – uczenie się przez całe życie.
9. Nagradzanie uczniów za pracę na rzecz klasy, szkoły, środowiska.
10. Przekazanie uczniom informacji na temat konieczności poszanowania cudzych dóbr materialnych i osobistych oraz mienia szkoły.
11. Ćwiczenie z uczniami prawidłowej reakcji w sytuacjach konfliktowych
Mój autorytet, podążam jego śladem. Śladami Mikołaja Kopernika – tydzień patrona
Planowanie, organizacja i udział w akcjach charytatywnych, wolontariacie, rekolekcjach.
Prowadzenie zajęć ukazujących wzorce osobowe, właściwe
zachowania i postawy w literaturze, historii, współczesności.
Obserwacja zachowań, wyróżnianie pozytywnych postaw, udzielanie pochwal
Percepcja wartościowych filmów, sztuk teatralnych, wystaw, koncertów umuzykalniających .
Lekcje wychowawcze, pogadanki, apele szkolne.
Praca edukacyjna każdego nauczyciela
Dzień życzliwości na co dzień, kultura języka na co dzień, poprawna polszczyzna w każdej sytuacji, miejscu i czasie.
Działania mające na celu wykazanie troski o wygląd sal, otoczenia szkoły.
Scenki dramowe podczas apeli szkolnych. Nagrody określone w Statucie szkoły
Omawianie z uczniami prawidłowego postępowania w trudnych sytuacjach.
Uczenie rozwiązania konfliktu na drodze negocjacji. Uświadomienie dzieciom, że każdy może popełnić błąd. Przyznanie się i poprawa jest drogą do bycia lepszym człowiekiem.
Pobudzenie ucznia do stawiania pytań, jak poprawić niekorzystną sytuację.
Pytania problemowe - warsztat
Rozwijanie zachowań asertywnych i empatycznych
1.Ćwiczenie prawidłowych postaw i zachowań uczniów w grupie rówieśniczej: uczeń umie uszanować zdanie innych oraz potrafi bronić własnego zdania; uczeń umie powiedzieć nie na niewłaściwe propozycje, dokonuje trafnego wyboru.
2. Rozwijanie umiejętności słuchania i zabierania głosu.
3. Przeciwdziałanie przejawom niedostosowania społecznego. Przekazanie wiedzy na temat szkodliwego działania używek, narkotyków, również negatywnego oddziaływania nieodpowiedniego towarzystwa.
4. Realizacja Rocznego programu doradztwa zawodowego uwzględniającego WSDZ.
Stawianie uczniów w hipotetycznych sytuacjach wymagających zajęcia określonego stanowiska, pogadanki na lekcjach, prelekcje specjalistów.
Debaty Samorządu Uczniowskiego, zebrania SU z RR, z społecznością szkolną, apele organizacyjne, przekazywanie informacji przez SU.
Realizacja programów profilaktycznych, opieka pedagoga, współpraca z PPPP, Sądem dla nieletnich, Komendą Policji, pracownikami GOPS-u, UG, strażą Graniczną OSP, Komendą Powiatową ZHP.
Pełna realizacja zadań rocznego programu w zakresie orientacji zawodowej w klasach I- III, IV – VI i doradztwa zawodowego w klasach VII- VIII.
IV
Integracja działań wychowawczo –profilaktycz -
nych szkoły i rodziców
1.Zapoznanie rodziców z programem wychowawczo-profilaktycznym oraz innymi prawnymi aktami Szkoły.
2. Dokładne precyzowanie wymagań stawianych uczniom, dotyczących pożądanych przez Szkołę zachowań, które zapewnią utrzymanie ładu społecznego i bezpieczeństwa uczniów.
Egzekwowanie powyższych wymagań.
3. Uwzględnienie na zebraniach z rodzicami tematów z zakresu wychowania, adekwatnych do problemów klasowych.
4. Badanie opinii rodziców odnośnie:
- Skuteczności realizowanych zadań edukacyjnych i wychowawczych;
- Przedmiotowych zasad oceniania.
5. Włączenie rodziców do pracy przy realizacji zamierzeń wychowawczych: decyzyjność rodziców w tworzeniu Programu Wychowawczo-Profilaktycznego, Statutu Szkoły, Wewnątrzszkolnych Zasad Oceniania i innych;
- Udział w uroczystościach i imprezach szkolnych, klasowych;
-Współpraca z rodzicami w planowaniu działań wychowawczych oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów dziecka.
- Udział w drobnych remontach, upiększaniu klas, budynku itp.
6. Przekazanie rodzicom informacji na temat praw i obowiązków ucznia.
7. Przekazywanie rodzicom informacji na temat metod oddziaływań wychowawczych w klasie, podsumowanie pracy wychowawcy.
Uświadomienie szkodliwości nadopiekuńczej postawy, liberalnego wychowania itp.
8. Uczestnictwo rodziców w lekcjach otwartych.. Organizowanie imprez z udziałem rodziców.
9.Wyróżnianie rodziców za wkład pracy, pomoc szkole w poprawianiu warunków pracy i nauki.
Na spotkaniach rodziców z wychowawcami klas.
Działania pracowników szkoły mające na celu bezpieczeństwo uczniów: dyżury nauczycieli, przestrzeganie procedur i reagowanie w sytuacjach trudnych.
Trójstronne spotkania z rodzicami w razie trudnych sytuacji wychowawczych. Rozmowy, konsultacje wychowawcze.
W formie ankiet lub wyrażania opinii na zebraniach klasowych.
Rodzice zgłaszają propozycje tematyki.
Dyrektor i przedstawiciele RP na zebraniu RR konsultują z rodzicami ich oczekiwania odnośnie pracy wychowawczej i profilaktycznej.
Współpraca z Radą Rodziców.
Wywiadówki, tablica informacyjna, Internet, Dziennik e - Librus
Zebranie opinii, warsztaty, konsultacje
Zapraszanie drogą internetową
Prelekcje specjalistów, informacje przekazywane przez wychowawców.
Plan współpracy
Prace na rzecz klasy
Internet, Statut, wskazanie źródeł dostępu do informacji
Podsumowanie pracy wychowawcy klasowego za I semestr i roczne podsumowanie na zebraniach z rodzicami – autoewaluacja i wnioski
Warsztaty psychoedukacyjne z rodzicami
Chętni rodzice po uzgodnieniu z nauczycielami mogą uczestniczyć w obserwacji pracy swego dziecka
Współpraca i współdziałanie
Odznaka Przyjaciela dzieci, dyplomy, wyróżnienia
W zakresie kształtowania patriotyzmu, więzi z krajem ojczystym, poszanowanie dla dziedzictwa narodowego oraz innych kultur i tradycji
Lp.
Zadania szkoły
Cele
Formy i sposoby realizacji
I
Kształtowanie poczucia przynależności do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej oraz postawy patriotycznej, miłości do ojczyzny, kultywowania tradycji, kształcenie postaw społecznych, edukacja obywatelska.
1.Znajomość słów i melodii hymnu narodowego.
2. Kulturalne zachowanie się w miejscach Pamięci Narodowej, w czasie uroczystości szkolnych, w kościele i na cmentarzu.
3. Dbanie o odpowiedni strój w czasie świąt szkolnych, akademii.
4. Poznanie sylwetki Patrona Szkoły i troska o pamiątki po Nim.
5. Prowadzenie kroniki szkolnej.
6. Kultywowanie tradycji szkolnej. Organizacja i aktywny udział w uroczystościach o charakterze rocznicowym i patriotycznym, opieka nad miejscami pamięci narodowej, pamięć o poległych w czasie II wojny światowej. Uroczyste obchody świąt narodowych i szkolnych.
Zajęcia z wychowawcą, zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne,
Uroczystości szkolne i klasowe, wycieczki i wyjścia.
Strój galowy obowiązuje na ważnych uroczystościach
W czasie wybranych zajęć szkolnych. Konkurs wiedzy o Patronie.
Wg kalendarza wydarzeń.
Poranki okolicznościowe, patriotyczne, uczczenie świąt postawą, aktywnością.
Składanie kwiatów na grobie p. A. Stępnia,
Wg. Kalendarza wydarzeń
II
Wprowadzenie w życie kulturalne szkoły, wspólnoty lokalnej
1.Zdobywanie, pogłębianie wiedzy o własnej miejscowości, regionie, kraju.
2. Poznanie historii i tradycji własnej rodziny i jej związek z historią regionu.
3. Wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w życiu wspólnoty lokalnej, imprezach gminnych. Organizowanie imprez na rzecz szkoły i środowiska. Wolontariat.
4. Poznanie historii najważniejszych obiektów w gminie.
Wycieczki lokalne, wystawki, gazetki, zajęcia dydaktyczne.
Zajęcia edukacyjne, zajęcia z wychowawcą
Kalendarz imprez
Organizacja imprez, uroczystości szkolnych i uczestnictwo w nich.
Plan pracy SU, akcje charytatywne
Zajęcia edukacyjne i z wychowawcą.
III
Poszanowanie historii i kultury regionu (wzajemne ścieranie się elementów trzech kultur)
1.Zapoznanie z elementami kultury niektórych regionów Polski.
2. Poznanie wybranych legend.
3. Poznanie historii zabytków.
Spotkania z ciekawymi ludźmi, wycieczki, konkursy,
ęcia lekcyjne.
Zajęcia edukacyjne , założenie bloga przyrodniczego
IV
Wspólnota Europejska a tożsamość narodowa
1. Poznanie istoty Wspólnoty Europejskiej.
2. Zachowanie tożsamości narodowej we wspólnocie. Wychowanie w duchu tolerancji.
3. Poznanie krajów Unii Europejskiej.
Pielęgnowanie polskiej tradycji narodowej, wystawy, konkursy itp.
Warsztaty i lekcje kształtujące postawę tolerancji.
Zajęcia edukacyjne, zajęcia projektowe w tym realizacja projektu Kuchnie świata,.
W zakresie wychowania prozdrowotnego:
Lp.
Zadania szkoły
Cele
Formy i sposoby realizacji
I
Uczenie zachowań sprzyjających zdrowiu, nawyku aktywności ruchowej, zdrowego odżywiania,
nauki udzielania I pomocy
1. Korygowanie wad budowy, postawy oraz wymowy.
2. Kształtowanie nawyku dbania o własne zdrowie. Zwracanie uwagi na utrzymanie higieny ciała. Dbanie o schludny wygląd zewnętrzny.
3. Wpajanie zdrowego stylu życia, odżywiania i wypoczynku: Szkoła w ruchu: WF – z klasą - aktywne przerwy, „Aktywny do kwadratu”, „ Mały Mistrz”.
- Śniadanie daje moc, Przerwa śniadaniowa w szkole”
- Program profilaktyki zdrowotnej – Program dla szkół
Umiejętne zagospodarowanie czasu wolnego.
4. Kształtowanie sprawności fizycznej, odporności. Uświadomienie roli i znaczenia sportu. Wpajanie nawyku rozwijania własnych predyspozycji w zakresie dyscyplin sportu.
5. Zachowanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i ulicach ze szczególnym zwróceniem uwagi na bezpieczną drogę do szkoły.
Realizacja zajęć WF-u z elementami gimnastyki korekcyjnej i zajęć logopedycznych, prowadzenie ćwiczeń śródlekcyjnych
Lekcje przedmiotowe i zajęcia realizujące edukację zdrowotną. Warsztaty udzielania I pomocy przedmedycznej
Pogadanki zajęcia z wychowawcą, warsztaty kulinarne , spotkania z dietetykiem organizacja czynnego wypoczynku w czasie wolnym, konkursy -działania dotyczące zdrowego stylu życia.
Organizowanie kół zainteresowań.
Lekcje wychowania fizycznego i zajęcia UKS, zajęcia projektowe „ Aktywni do kwadratu”. WF z AWF, Organizowanie zajęć w terenie, wycieczek pieszych, rowerowych.
Prowadzenie zajęć wychowania komunikacyjnego. Przeprowadzenie egzaminu na kartę rowerową. Spotkania edukacyjne z policjantami.
II
Szkoła zapewnia uczniom poczucie bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego – SOM. Wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży, ich zdrowia psychicznego, rozwijanie empatii i wrażliwości, podniesiecie jakości edukacji włączającej – klasy integracyjne,
zajęcia z wychowawcą „ Spójrz inaczej”
1.Zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy ucznia.
2.Wdrożenie Standardów Ochrony Małoletnich – rozumienie standardów – wersja dla dzieci i dla dorosłych.
3. Zapewnienie uczniom opieki oraz pomocy psychologiczno- pedagogicznej.
Pełnienie dyżurów nauczycielskich. Zapoznanie uczniów i rodziców z zasadami bezpieczeństwa, z założeniami Standardów Ochrony Małoletnich, obowiązującymi na terenie szkoły. Praca wychowawcy i pielęgniarki w zakresie utrzymania czystości i higieny osobistej ucznia.
Realizacja zaleceń poradni psychologiczno- pedagogicznej wyrażone w opinii lub orzeczeniu PPPP
Warsztaty z psychologiem – kształtowanie wiary w siebie, poczucie własnej wartości, budzenie empatii dla innych.
Wspieranie dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży – ( kąciki relaksacyjne w szkole i w bibliotece, muzyka wyciszająca na przerwach, aktywne przerwy, spacery na zewnątrz, ciekawe przedsięwzięcia wg pomysłów uczniów, rodziców, wspierające rozmowy
III
Uzależnienia, rozpoznanie ich i zapobieganie
1. Podnoszenie wiedzy ucznia na temat zagrożeń społecznych, uzależnień
2. Kształtowanie umiejętności unikania negatywnych wpływów środowiska.
Realizacja zagadnień profilaktycznych odpowiednio do potrzeb, prowadzenie zajęć terapeutycznych z klasą – warsztaty psychoedukacyjne Spektakle profilaktyczne.
Warsztaty edukacyjne – Jak być asertywnym? Kiedy odmówić? Bezpieczeństwo, zagrożenia w sieci? Gry komputerowe? Jak spędzić czas wolny?
W zakresie wychowania ekologicznego:
Lp.
Zadania szkoły
Cele
Formy i sposoby realizacji
I
Rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska
1. Przybliżenie uczniom problematyki konieczności ochrony środowiska naturalnego.
2. Ukazanie wpływu codziennych czynności i zachowań na stan środowiska naturalnego.
3. Uwrażliwienie na związek degradacji środowiska ze zdrowiem człowieka.
4. Wskazanie na sposoby dbania o przyrodę ożywioną i nieożywioną.
Realizacja programów ekologicznych, debaty oxfordzkie – klimat, zagrożenia, ochrona.
Udział w innych wydarzeniach np.: Dzień Ziemi, interaktywna ścieżka ekologiczna - rozwój kompetencji zielonych – wiedza ekologiczna, umiejętności i postaw pro środowiskowych
Organizowanie zajęć w terenie. Organizacja konkursów ekologicznych. Pogadanki tematyczne.
W zakresie profilaktyka zagrożeń:
Lp.
Zadania szkoły
Cele
Formy i sposoby realizacji
I
Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa ucznia w szkole
1. Doskonalenie warunków bezpiecznego funkcjonowania ucznia w szkole i poza nią.
2. Ochrona uczniów przed skutkami niepożądanych działań ludzi z zewnątrz.( Standardy Ochrony Małoletnich )
3. Eliminowanie zagrożeń pożarowych.
4. Zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz odpoczynku między lekcjami.
5. Ochrona mienia społecznego.
6. Przeciwdziałanie agresji w szkole.
7. Eliminowanie zagrożeń związanych z zachowaniami ryzykownymi uczniów.
Lekcje z wychowawcą, apele, pogadanki, zajęcia pozalekcyjne,
zajęcia warsztatowe i profilaktyczne.
Ćwiczenia ewakuacji
Aktywne przerwy, przerwy śniadaniowe.
Refleksja, monitorowanie zachowań i właściwa reakcja.
II
Kształtowanie umiejętności samodzielnego, codziennego dbania o własne bezpieczeństwo, edukacja proobronna
1. Zaznajamianie z przepisami BHP, drogami ewakuacyjnymi w szkole.
2. Zaznajamianie i systematyczne przypominanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, podróżowania, nawiązywania znajomości, wypoczynku nad wodą.
3. Zaznajamianie z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu i urządzeń elektronicznych (telefonów komórkowych, tabletów, itp.)
4. Przeciwdziałanie cyberprzemocy.
Próbny alarm p-poż.
Pogadanki, prezentacje multimedialne, spotkania z policjantem.
warsztaty, konkurs klasowy, szkolny
Zajęcia edukacyjne przedmiotowe, zajęcia z wychowawcą, wyjazdy do instytucji obronnych.,
Warsztat z edukatorem, gazetki z pracami uczniów.
III
Doskonalenie umiejętności rozpoznawania zagrożeń i właściwego zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych
1. Minimalizowanie zagrożeń związanych z drogą „do” i „ze” szkoły.
2. Kształtowanie gotowości i umiejętności udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.
3. Uświadamianie zagrożeń związanych z życiem towarzyskim, z osobami obcymi, podróżami, aktywnością w okresach wolnych od nauki.
4. Doskonalenie umiejętności szacowania ryzyka sytuacyjnego, rozpoznawanie nietypowych sygnałów niebezpieczeństwa.
5. Uświadamianie zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu.
6. Poznawanie sposobów krytycznego korzystania z mediów i prasy.
Pogadanki, prezentacje multimedialne, spotkania z policjantem.
Zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej; turniej BRD,
Zajęcia edukacyjne, z pielęgniarką szkolną i nauczycielem przyrody, wychowawcami.
Zajęcia z pedagogiem
Warsztaty edukacyjne na lekcjach informatyki, zajęć z wychowawca, lekcje przedmiotowe, edukacji wczesnoszkolnej.
Czytanie literatury dotyczącej tematu, przedstawienia profilaktyczne
IV
Eliminowanie agresji z życia szkoły
1.Doskonalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania zachowań agresywnych oraz egoistycznych.
2. Kształtowanie postaw odrzucających przemoc oraz umiejętności nieagresywnego, asertywnego zachowywania się w sytuacjach konfliktowych i problemowych.
3. Monitorowanie nasilenia zjawiska agresji w szkole.
Zajęcia z wychowawcą, pedagogiem
Warsztaty edukacyjne
Wychowawcy, pedagog
V
Wspieranie nabywania umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, ryzykownych i konfliktowych
1. Doskonalenie umiejętności rozpoznawania czynników ryzyka.
2. Propagowanie wiedzy o społecznych mechanizmach wywierania wpływu i konstruktywnych sposobach radzenia sobie z nimi.
3. Podniesienie kompetencji wychowawczych rodziców, opiekunów.
(zażywanie substancji psychoaktywnych, dopalaczy, narkotyków, palenie papierosów)
4. Propagowanie wiedzy podnoszącej efektywność działań profilaktycznych.
Negocjacje, mediacje, asertywna komunikacja własnych potrzeb, dyskusje, rozmowy, pogadanki.
Aktywne uczestniczenie w lokalnych i krajowych akcjach edukacyjnych.
Współpraca z osobami i instytucjami zajmującymi się problematyką uzależnień.
Spotkanie, warsztat ze specjalistą do spraw nieletnich
Zajęcia edukacyjne
VI
Zapobieganie niepowodzeniom dydaktycznym - wspieranie uczniów mających trudności w nauce i w przystosowaniu się w grupie.
1. Diagnozowanie trudności w nauce.
2. Dostosowywanie wymagań do możliwości indywidualnych uczniów.
3. Zorganizowanie pomocy koleżeńskiej.
4. Tworzenie zespołów wsparcia.
5. Budowanie motywacji do nauki.
6. Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów.
7. Wdrażanie do aktywnych form spędzania wolnego czasu.
8.Rozwijanie myślenia analitycznego, interdyscyplinarne uczenie, przedmiotów przyrodniczych i ścisłych, pogłębienie umiejętności matematycznych w kształceniu ogólnymZajęcia lekcyjne,
Zajęcia pozalekcyjne, świetlicowe, pomoc psych. - pedagog.
Wolontariat
Każdy nauczyciel we właściwy sposób motywuje pochwałą, informacją zwrotną, pomocą edukacyjną.
W szkole i poza nią – ZHP, Koła zainteresowań biwaki, rajdy, wycieczki do kina teatru, filharmonii., wystawy malarskie, konkursy;
Matematyka obecna w każdej formie aktywności ucznia, realizowanie projektów edukacyjnych, w tym projektu unijnego – matematyka od kuchni, słodkie cudeńka ( przyroda, fizyka, chemia w kuchni) .
VII
Uczymy się i współpracujemy dla dobra wspólnego. Wspólne rozmowy rodziców i nauczycieli.
Przekazywanie rodzicom wiedzy na temat przyczyn i istoty niepowodzeń dydaktycznych- informacja zwrotna, wskazówki do pracy w domu z dzieckiem.
Spotkania nauczycieli z doradcami, konferencje, doskonalenia nauczycieli
Organizowanie wsparcia dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Współpraca wzajemna.
Refleksyjny nauczyciel, wsparcie w obserwacjach koleżeńskich, rozmowy, współpraca nauczycieli w rozwoju zawodowym dla dobra wspólnego.
VIII
Opieka zdrowotna i pomoc socjalna
1. Organizowanie wsparcia - bezpłatnych obiadów w stołówce szkolnej.
2. Opieka po lekcjach w świetlicy szkolnej- pomoc w nauce.
3. Badania kontrolne prowadzone przez pielęgniarkę szkolną. Troska o higienę osobistą dzieci.
4. Organizowanie akcji charytatywnych na terenie szkoły
Wniosek wychowawcy, pedagoga - dofinansowanie posiłku.
Zajęcia świetlicowe, terapeutyczne dla uczniów młodszych i starszych
Spotkania z pielęgniarką szkolną,
akcje charytatywne wg. potrzeb
IX
Współpraca z instytucjami i stowarzyszeniami.
1. Współpraca z OSP w Ostrowcu
2. Współpraca z PPPP w Sławnie
3. Współpraca z Policją, Strażą Gminną, Służbą Leśną, ze Świetlicami Środowiskowymi, z Zespołem Ludowym ,,Ostrowianie", Klubem Seniora w Ostrowcu, Koło gospodyń wiejskich; GOPS w Malechowie, PCPR w Sławnie, .Parafia Rzymsko - Katolicka Hufiec ZHP Władze lokalne, Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe.
Współpraca w zakresie realizacji programów , projektu unijnego: W gminie Malechowo można uczyć się inaczej”, w zakresie organizacji imprez okolicznościowych , gminnych
Wydawanie opinii na potrzeby GOPS i PCPR.
Ustalenia końcowe:
1. Nadzór nad realizacją zadań programu wychowawczo – profilaktycznego sprawuje Dyrektor.
2. Dyrektor monitoruje proces realizacji zadań programu poprzez zbieranie wiadomości od pedagoga, wychowawców, nauczycieli przedmiotów, uczniów, rodziców.
3. Przy opracowaniu programu wzięto pod uwagę: wyniki diagnozy potrzeb, analizę mocnych i stron wymagających doskonalenia pracy szkoły w oczach rodziców, nauczycieli, uczniów, wnioski Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego, wychowawców, nauczycieli, nauczycieli specjalistów.
4. Program stanowi bazę wyjściową do tworzenia rocznych planów dydaktyczno- wychowawczych klas, planów pracy wychowawców klasowych
5. Program nie jest traktowany jako niezmienny - jego przydatność i skuteczność zależy w dużym stopniu od uaktualniania treści, zarówno ze względu na oczekiwania osób, których on dotyczy, jak i nowe zjawiska w społeczności szkolnej, lokalnej (…), europejskiej.
6. Załącznikiem do Programu wychowawczo- profilaktycznego jest Kalendarz wydarzeń Szkoły.
Program Wychowawczo - Profilaktyczny Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu przyjęto uchwałą Rady Rodziców w porozumieniu z Radą Pedagogiczną w dniu 16 września 2024r.
Dyrektor Zespołu Szkół Barbara Chylewska