Życzenia Wielkanocne
Wielkanocne Radości – Występ Przedszkolaków Pełen Koloru i Uśmiechu
W we wtorkowe południe sala przedszkolna zamieniła się w prawdziwie wiosenną scenę, pełną kolorowych pisanek, bazi i uśmiechniętych zajączków. Wszystko za sprawą uroczystego występu przedszkolaków z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Maluchy z ogromnym zaangażowaniem zaprezentowały bogaty program artystyczny.
Przebrani za kurczaczki, baranki i zajączki przedszkolacy recytowali wierszyki i śpiewali piosenki, tworząc niezwykle radosną atmosferę.
Szczególne emocje wzbudził mini teatrzyk, w którym dzieci odegrały wielkanocną opowieść o zajączku szukającym najpiękniejszego jajka. Pełne humoru dialogi i kolorowe stroje wywołały salwy śmiechu wśród publiczności.
Występ był nie tylko pięknym wprowadzeniem w świąteczny nastrój, ale także doskonałą okazją do integracji i budowania świątecznej wspólnoty. Dzieci z radością i dumą pokazały, ile potrafią, a ich uśmiechy na długo pozostaną w pamięci wszystkich obecnych.
Wielkanoc w przedszkolu to czas radości, kolorów i wzruszeń – i właśnie taki był ten wyjątkowy dzień.
W grupie "Słoneczek" zwierzęta hodowlane w wiejskiej zagrodzie.
- 6
Dzieci z grupy "Słoneczek"poznawały zwierzęta hodowlane w wiejskiej zagrodzie.Po całym tygodniu pełnym nowych doświadczeń,dzieci wiedzą skąd się bierze mleko, jak się doi krowę i co nam dają owce. Zbiżając się do Świąt Wielkanocnych nasze "Słoneczka"posiały rzeżuchę i wykleiły owcę z wełny.
“Świadomy Obywatel – Prawo do Porady”
Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska Pro Civium (www.stopstygmatyzacji.pl ) otrzymało zadanie publiczne sfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022 - 2033, o nazwie “Świadomy Obywatel - Prawo do Porady” (www.prawodoporady.pl ), którego celem jest świadczenie obywatelom, szczególnie mniej zamożnym, chorym, z niepełnosprawnościami, stygmatyzowanym, w przemocy, w uzależnieniach, samotnym, w traumie, seniorom, itd., bezpłatnej pomocy.
Wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer infolinii 800 201 211 lub skorzystać z dostępnych na stronie projektu chat kanałów, a do dyspozycji potrzebujących są prawnik, doradca zawodowy, psycholog, pedagog dzieci i młodzieży, pedagog resocjalizacji.
Dla zainteresowanych dostępna jest również Wirtualna Mapa Porad, w której każdy znajdzie pomoc najbliżej miejsca swojego zamieszkania i w wybranej kategorii (https://prawodoporady.pl/interaktywna-mapa-porad/ )
Literkowe zabawy w grupie "Słoneczek"
- 11
W tym tygodniu przedszkolaki z grupy "Słoneczek" obchodziły Dzień Tęczy wykonując piękne pracę plastyczne oraz brały udział w tęczowym doświadczeniu. Miło spędzały czas w zabawach z literkami ucząc się np. wieszyka "Abecadło" a na koniec tygodnia wybrały się na wspólny spacer w poszukiwaniu oznak wiosny.
Wiosenni mieszkańcy łąki
- 5
Grupa "Słoneczek w mijającym tygodniu poznała wiosennych mieszkańców łąki. Głównym bohaterami podczas zajęć były żabki i bociany. Poznały cykl życia żaby oraz czym odżywia się bocian. Wykonały prace plastyczne ćwicząc prawidłowy chwyt. Uczestniczyły w zabawach ruchowych naśladując poznane zwierzęta a podczas zajęć gimnastycznych wzmacniały mięśnie z liną .
Moja Pomoc - Twoje Zdrowie
Dnia 3 kwietnia uczniowie klasy 8: Jakub, Mikołaj, Ola, Oliwia i Magdalena przeprowadzili pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Celem prezentacji było zapoznanie młodszych kolegów i koleżanek z podstawowymi zasadami udzielania pomocy w nagłych sytuacjach.
Podczas pokazu uczniowie przedstawili:
Jak prawidłowo wezwać pomoc (numer alarmowy 112, informacje do przekazania dyspozytorowi).
Sposoby sprawdzenia przytomności i oddechu poszkodowanego.
Ułożenie osoby nieprzytomnej w pozycji bezpiecznej.
Zasady wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO).
Pokaz był interaktywny – uczniowie młodszych klas mieli okazję zadawać pytania oraz ćwiczyć niektóre czynności pod okiem starszych kolegów. Dzięki zaangażowaniu i przystępnej formie przekazu dzieci mogły w przystępny sposób nauczyć się podstawowych zasad ratowania życia.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali papierowe telefony za udział w szkoleniu.
7
Global Money Week
Uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli dziś w webinarze ,,Cyberprzestępcy w świecie finansów" przygotowanym w ramach Global Money Week, czyli Światowego Tygodnia Pieniądza, koordynowanym przez Urząd Komsji Nadzoru Finansowego. Jest to coroczna kampania międzynarodowa z zakresu edukacji finansowej. Celem jest zadbanie o to, aby dzieci i młodzież od najmłodszych lat zyskiwały świadomość finansową oraz kształtowały postawy i zachowania niezbędne do podejmowania racjonalnych decyzji finansowych. Tegoroczne hasło przewodnie GMW to „Pomyśl, zanim klikniesz follow. Miej finanse pod kontrolą”.
Warcabowe potyczki
Uczniowie SP z Ostrowca w dniu dzisiejszym uczestniczyli w Mistrzostwach Powiatu Sławieńskiego w Warcabach Stupolowych. Uczennica klasy III Ewa Zhernova uplasowała się na miejscu II w kategorii juniorki do lat 10. Tuż za podium zajmując miejsce piąte znalazł się Filip Bryda. Pozostali zawodnicy wykazali się wielkim zaangażowaniem i dzielnie reprezentowali szkołę. Na podziw zasługują najmłodsi - wychowankowie grupy Rakiety - Jana Fabisiak, Janina Gozdal oraz Wojciech Kazimierczyk, którzy wytrwali 7 rund i zajęli miejsca w pierwszej 10. Wśród uczestników znalazła się również reprezentantka UKS Pomerania Ostrowiec - Dominika Hutman, która w kategorii open kobiet zajęła I miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na Mistrzostwach Województwa Zachodniopomorskiego w Warcabach Stupolowych.
Dzień Języka Ojczystego
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W związku z tym świętem w naszej szkole przeprowadzona została nietypowa lekcja języka polskiego. Nietypowa, bo dla wszystkich uczniów klas 1-8. Na początku tych zajęć uczniowie klasy 8 – Jakub i Paweł za pomocą prezentacji przedstawili kolegom historię Dnia Języka Ojczystego, przekazali również informacje o początkach naszej mowy, słynnych twórcach, którzy mieli wpływ na jej rozwój, o alfabecie i trudnościach związanych z odmianą wyrazów. Na koniec chłopcy dodali, że język polski jest w dziesiątce najtrudniejszych języków świata, czym nikt z obecnych nie był zaskoczony…
Następnie klasy 1-3 zaprezentowały swoje plakaty, na których umieszczali skojarzenia z językiem ojczystym. W klasie 1 był to alfabet, w 2- cała wiedza o języku, którą dzieci już posiadły, a w klasie 3 – zasady poprawnej pisowni, bo to przecież mistrzowie ortografii.
Po prezentacji klas młodszych wszyscy przystąpili do zadań . Karty pracy z zagadkami językowymi oraz kahoot ortograficzno – gramatyczno – językowy zaangażowały do działania całą społeczność szkolną. Rywalizacja była na wysokim poziomie.
Na koniec wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni słodyczami ufundowanymi przez radę rodziców, a poszczególne zespoły klasowe odebrały dyplomy „ Mistrza języka polskiego”.
16
Dzień Patrona Szkoły – Mikołaj Kopernik w Ostrowcu
Dzień Patrona to wyjątkowe święto w kalendarzu każdej szkoły noszącej imię wielkiego uczonego. W Ostrowcu obchody Dnia Mikołaja Kopernika stały się nie tylko okazją do upamiętnienia jego osiągnięć, ale także do aktywnej nauki i integracji społeczności szkolnej.
Wiedza w praktyce
Tegoroczny Dzień Patrona obfitował w różnorodne atrakcje, które pozwoliły uczniom lepiej poznać życie i dokonania wielkiego astronoma. Jednym z najważniejszych punktów programu był konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku, w którym uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje wiadomości na temat jego życia, odkryć i epoki, w której żył. Uczestnicy zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi teorii heliocentrycznej, wpływu odkryć Kopernika na naukę oraz ciekawostek z jego biografii.
Eksperymenty i współpraca
Nie zabrakło również pokazów naukowych i doświadczeń, dzięki którym uczniowie mogli w praktyce zobaczyć zasady rządzące kosmosem. Eksperymenty przeprowadzane przez nauczycieli i uczniów pozwoliły zrozumieć, jak działa Układ Słoneczny, czym jest ruch planet oraz jakie zjawiska astronomiczne można obserwować na niebie.
Ważnym elementem dnia była także praca w grupach – uczniowie wspólnie przygotowywali plakaty, makiety i prezentacje multimedialne na temat Mikołaja Kopernika. Dzięki temu nie tylko poszerzali swoją wiedzę, ale także rozwijali umiejętności współpracy i kreatywnego myślenia.
Święto nauki i pasji
Dzień Patrona Szkoły to nie tylko czas wspólnej nauki, ale także świetna okazja do odkrywania naukowych pasji. Uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, dzielili się swoją wiedzą i wykazywali się kreatywnością w przygotowywaniu projektów.
Tegoroczne obchody Dnia Mikołaja Kopernika były prawdziwym świętem wiedzy i inspiracją do dalszego odkrywania tajemnic wszechświata. Dzięki różnorodnym formom aktywności uczniowie nie tylko uczcili pamięć patrona, ale także przekonali się, że nauka może być fascynującą przygodą.
37
Dzień Myśli Braterskiej
Dzień Myśli Braterskiej to wyjątkowy moment dla harcerzy i zuchów na całym świecie. To czas refleksji nad ideą braterstwa, przyjaźni i wspólnych wartości, które nas łączą. Właśnie w tym duchu, pełnym ciepła, radości i harcerskiej jedności, odbyło się świeczkowisko w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu.
Podczas tej niezwykłej uroczystości miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w harcerskim życiu – Przyrzeczenie Harcerskie oraz Obietnica Zuchowa. Nowi harcerze i zuchy złożyli swoje ślubowanie, zobowiązując się do przestrzegania zasad harcerskich i działania na rzecz innych. To symboliczny moment, który przypomina nam wszystkim o wartościach, jakie reprezentujemy i którym pragniemy być wierni każdego dnia.
W wydarzeniu wzięły udział następujące jednostki:
27. WDH "Zdobywcy" im. Jerzego Kukuczki (pwd. Aleksandra Knop)
7. GZ "Kosmiczna Gromada" (pwd. Grażyna Jarosz)
1. WDH "Kamyki" z Malechowa (dh. Marta Korotusz)
32. WDH im. Józefa Wybickiego z Lejkowa (dh. Magdalena Bińczyk, dh. Klaudia Lemiszewska)
Tego wieczoru nie zabrakło również wzruszeń. Po 22 latach służby phm. Marek Jarosz przekazał prowadzenie drużyny pwd. Aleksandrze Knop. Był to moment pełen emocji i wspomnień, który podkreślił, jak wielką rodziną jest harcerstwo i jak ważna jest kontynuacja tradycji.
Serdeczne podziękowania kierujemy także do pwd. Sylwii Hutman, która była obecna na naszym świeczkowisku i przekazała nam wiele ciepłych słów oraz podziękowań. Jej wsparcie i zaangażowanie w naszą harcerską działalność są dla nas bardzo ważne.
Ogromne podziękowania należą się również 7. KI "Sami Swoi", którzy wsparli nas finansowo i pomogli w organizacji tej uroczystości. Dziękujemy za Waszą życzliwość i pomoc – bez Was ten wieczór nie byłby tak wyjątkowy!
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom za ich obecność, wsparcie oraz ciepłe życzenia:
Komendantowi Hufca ZHP Sławno – hm. Ryszardowi Sobczakowi, który wygłosił piękną gawędę oraz hm. Barbarze Sobczak za to, że była z nami całym sercem w tym dniu.
Wójtowi Gminy Malechowo – Krzysztofowi Jarotkowi
Dyrektorce Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu – Barbarze Chylewskiej
Dyrektorce Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Malechowie im. mjr. Ryszarda Markiewicza ps. "Mohort" – Elizie Wróblewskiej-Hencel
Dyrektorce Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Lejkowie – Mirosławie Turczyn
Kierownikowi Referatu Oświaty – Tadeuszowi Chylewskiemu
Dziękujemy za wszystkie prezenty, życzenia i miłe słowa – to dla nas wielka radość i motywacja do dalszego działania!
Szczególne podziękowania kierujemy również do rodziców naszych zuchów i harcerzy. Wasza obecność i wsparcie są dla nas bezcenne – dziękujemy, że jesteście częścią tej wielkiej harcerskiej rodziny!
Ogromne podziękowania kierujemy także do Piotra Materki, dzięki któremu nigdy nie chodzimy głodni. Twoja pomoc i wsparcie są nieocenione – dziękujemy za Twoje wielkie serce!
Dziękujemy również hm. Danucie Sikorze za wzbogacanie naszej harcerskiej wiedzy poprzez prowadzone warsztaty. Twoja pasja i zaangażowanie pomagają nam rozwijać się i zdobywać nowe umiejętności – jesteśmy wdzięczni za każdą chwilę spędzoną na nauce i wspólnym działaniu!
To spotkanie umocniło nasze więzi i przypomniało, jak ważne jest, byśmy w codziennym życiu kierowali się ideą braterstwa i służby. Niech ten Dzień Myśli Braterskiej będzie dla nas inspiracją do dalszego działania i pielęgnowania harcerskich wartości!
Czuwaj!
24
Stypendia wręczone!!! Czyli podsumowanie pierwszego semestru.
W dniu dzisiejszym, podczas uroczystego zebrania z okazji zakończenia pierwszego półrocza wręczono stypendia naukowe uczniom, którzy osiągnęli średnią ocen powyżej 5,0. To ogromne wyróżnienie jest dowodem ich ciężkiej pracy, zaangażowania i wytrwałości w dążeniu do celów.
Nasi stypendyści:
KL. V
Szewczyk Maja
Biłyk Aleksander
Knop Hanna
Małgorzewicz Natasza
Plechowska Michalina
KL. VI
Chylarecka Wiktoria
Bober Igor
Bryda Lena
Figura Wojciech
KL. VII
Drzewiecka Lena
Biłyk Zofia
Gniot Barbara
KL. VIII
Jędruszczak Aleksandra
Stolarów Mikołaj
Szymańska Magdalena
Listy gratulacyjne oraz koperty ze stypendiami wręczył Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Promocji Pan Tadeusz Chylewski , oraz dyrektor naszej szkoły Pani Barbara Chylewska składając serdeczne gratulacje wszystkim nagrodzonym uczniom.
12
Podsumowanie I Półrocza roku szkolnego 2024/2025
Karnawałowe szaleństwa...
Dnia 31 stycznia w naszej szkole odbył się długo wyczekiwany bal karnawałowy. Uczniowie szkoły podstawowej bawili się w pięknych i pomysłowych strojach karnawałowych. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie klasy VI, którzy przygotowali wspaniałą playlistę, przy której wszyscy świetnie się bawili.
Jednym z najważniejszych momentów balu były wybory króla i królowej, którzy zostali wyłonieni spośród uczestników zabawy. Oprócz tego samorząd uczniowski zorganizował wiele ciekawych konkursów, w których dzieci chętnie brały udział.
Nie zabrakło także pysznego poczęstunku. Uczniowie mogli częstować się pizzą, watą cukrową i popcornem, co dodatkowo umiliło wspólną zabawę.
Bal karnawałowy dostarczył wszystkim wiele radości i na długo pozostanie w naszej pamięci!
58
Czas na ferie zimowe. Bądź bezpieczny!!!
Rekrutacja - Harmonogram. Zarządzenie Wójta
Dojazdy autobusu szkolnego
Drzeńsko 6:50
Zalesie 6:55
Białęcino 7:05
Smardzewo 7:20
Podgórki 7:30
Kwasowo 7:45 (przystanek pod Kosciołem)
Kosierzewo 7:45
Kosierzewo 7:50
Gramy razem dla onkologii i hematologii dziecięcej!!!
Stacjonarna puszka WOŚP jest dostępna w sekretariacie szkoły.
Życzenia Świąteczne
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie i Rodzice,
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego Roku składamy najserdeczniejsze życzenia:Niech ten wyjątkowy czas wypełni Wasze serca radością, ciepłem i nadzieją. Niech przy wigilijnym stole nie zabraknie uśmiechu, rodzinnej atmosfery i wzajemnego wsparcia.
W nadchodzącym roku 2025 życzymy wielu sukcesów, zarówno w nauce, jak i w życiu osobistym, a także zdrowia, siły i odwagi do realizacji marzeń. Niech każdy dzień nowego roku przynosi powody do dumy, radości i wdzięczności.
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, zaangażowanie i współpracę w mijającym roku. Wierzymy, że razem będziemy dalej tworzyć przestrzeń pełną inspiracji i rozwoju dla naszych uczniów.
Z serdecznymi pozdrowieniami, Barbara Chylewska wraz z Gronem Pedagogicznym.